Nebanku kredītiestāžu izsniegtie kredīti

500Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, jeb PTAC. Katru gadu apkopo datus par katras nozares attīstību, kāpumiem, kritumiem un statistiku kopumā. Šā gada aprīlī tika veikts apkopojums par nebanku kredītiestāžu izsniegtajiem kredītiem un nozares attīstību, un rezultāti nebija pārsteidzoši – nozarē novērojums kāpums, kas noticis pateicoties ātro kredītiestāžu darbam. Atgādināsim, ka par ātrajiem kreditētājiem tiek dēvēti interneta un sms kredītu izsniedzēji.

Kredītiestāžu izsniegtās summas

Nebanku kredītiestāžu izsniegtie kredīti pagājušā gadā ir sasnieguši vairākus simtus miljonu latu. Interneta un sms kredītiestāžu aizdotā nauda summa sastāda vairāk kā 114.5 miljonus latu. Ar ne mazākām summām var lepoties citu nebanku kredītiestāžu pārstāvji – patēriņa kredītu summa kopā ar līzingiem, auto ķīlām un nomām kopā sastāda gandrīz 94 miljonu latu lielu apmēru. Hipotekāro kredītu un lombardu izsniegtie aizdevumi sastāda gandrīz 40 miljonus latu. Kopējā summa par kādu tika izsniegti aizdevumi 2012. gadā nebanku sektorā ir gandrīz 247 miljoni, un kopā ir noslēgti gandrīz 1.2 miljoni kreditēšanas līgumi.

Tirgus līderi

Pašlaik Latvijā lielākie aizdevēji (60%) ironiskā kārtā ir ātrie kredītu izsniedzēji nevis bankas, un šī fakta izskaidrojums ir gaužām vienkāršs – šis aizdevums ir ērti pieejams neizejot no mājām, to nokārto dažu minūšu, ne dažu dienu laikā un, ja kāds aizdevējs atsaka, var mēģināt saņemt aizdevumu pie kāda cita no 18 ātrajiem aizdevējiem. Taču šim visam ir arī ēnas puses, ar kurām parasti saskaras tikai tad, kad ir radušās grūtības aizdevumu atmaksāt. Lai arī aizdevēji, lielākoties, ir pretimnākoši un sadarbojas ar klientiem individuālu noteikumu izstrādāšanai, procentu likme kāda tiek piemērota ātrajiem kredītiem ir nesamērojami augstāka un rezultātā sanāk atdot summu, kas ir gandrīz divas reizes lielāka, bet tas ir tikai gadījumos, ja kredīta atmaksa tiek kavēta. Kā zināms, likumā ir noteikts, ka soda procentu summa nedrīkst pārsniegts pamatsummas apmēru.

Aizdevumu iedalījums

Latvijā populārākos aizdevumus var iedalīt 5 daļās:

  • Ātrie kredīti – šādus kredītus Latvijā piedāvā 18 kompānijas un to skaits pēdējo gadu gaitā ir būtiski audzis, dēļ lielā pieprasījuma un nozares ienesības;
  • Kredīti pret ķīlu – šādus kredītus piedāvā arī 18 kompānijas, bet galvenokārt tie ir lombardi, no kuriem daļa darbojas arī ātro kredītu jomā;
  • Hipotekārie kredīti – 9 kompānijas ir izsniegušas hipotekāros kredītus. Atgādinām, ka šis ir nebanku sektors, turklāt arī daļa no šiem aizdevējiem darbojas arī ātro aizdevēju un lombardu sferā;
  • Līzingi, nomas, auto ķīlas – 16 aizdevēji darbojoties šajā jomā, ir kopumā aizdevuši vairāk kā 46 miljonus latu, kas sastāda 19% no visas nebanku kreditēšanas sfēras Latvijā;
  • Patēriņa kredīti – 16 aizdevēji ir izsnieguši patēriņa aizdevumus. Nebanku sektorā patēriņa kreditēšanu piedāvā dažādas līzingu kompānijas, kā arī daži lombardi.

Aktīvākie nebanku kreditētāji

20Katrā no jomām, kuras minējām nedaudz augstāk ir savi līderi. Ātro kredītu pārliecinošs līderis ir akciju sabiedrība 4finance, kas saviem klientiem piedāvā tādus ātros aizdevumus kā smscredit.lv un vivus.lv. Vivus.lv ir iespēja aizņemties naudas summu līdz diviem gadiem. Patēriņa aizdevumus pagājušā gadā visveiksmīgāk ir izsniedzis SIA InCredit group, kas piedāvā dažāda veida ilgtermiņa aizdevumus. Veiksmīgākā līzinga, nomas vai auto ķīlas kompānija ir Sia Nordea Finance Latvia. Savukārt SIA Expressredit ir bijis 2012.gada lielākais aizdevējs pret ķīlu. Express Credit plašāk ir pazīstams kā Lombards24 ķēde. Hipotekārās kreditēšanas pārliecinošs līderis ir SIA West credit.

Nebanku kreditēšanas izsniegtie kredīti ir ērts veids kā saņemt aizdevumu ātrā veidā, taču joprojām pirms katra aizdevuma pieteikuma sūtīšanas, aicinām izvērtēt spēju aizdevumu atmaksāt laicīgi, lai nebūtu jāizmanto soda sankcijas.

JAUNĀKĀS PUBLIKĀCIJAS